Bokningar kommande 24 timmar

Ingen kurs angiven
Resursrum 161 to 17:45 - 21:15

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-108 to 18:00 - 19:00

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-111 to 18:00 - 19:00

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-211 to 18:00 - 19:00

Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 4
NS0004 Svenska Nordiska språk Seminarium
Lili Sara Schmidt Grupp 3
B315 to 18:00 - 21:00

Italienska, förberedande kurs 1
IT011A Italienska Seminarium
Giorgio Basciu ITFRB I gr2
B307 to 18:00 - 20:00

Statistikens grunder
ST111G Statistiska institutionen Föreläsning
B487 to 18:00 - 20:00

Italienska, förberedande kurs 2
IT022A Italienska Undervisning
Maria Tikka ITFRB II gr1
B419 to 18:00 - 20:00

Makroteori med tillämpningar (långsam studietakt)
EC1212 Nationalekonomiska institutionen Övning
Makroteori med tillämpningar Grupp 2
B413 to 18:00 - 20:00

Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 2
NS0002 Svenska Nordiska språk Seminarium
Lina Heinold Johansson Grupp 6
D215 to 18:00 - 21:00

Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 3
NS0003 Svenska Nordiska språk Seminarium
Anna Volkova Grupp 3
D315 to 18:00 - 21:00

Innovativt skrivande i yrkeslivet
NS1105 Svenska Nordiska språk Seminarium
Suzanne Rosendahl
D307 to 18:00 - 20:00

Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 2
NS0002 Svenska Nordiska språk Seminarium
David Haas Grupp 11
D320 to 18:00 - 21:00

SVAII: Svenskans uttal i inlärningsperspektiv
NSS211 Svenska Nordiska språk Seminarium
Johan Brandtler
D389 to 18:00 - 21:00

Tyska, nybörjarkurs I
TYA001 Tyska Undervisning
Fredrik Renard Nyb1 Tyska, grupp 4, kväll
D299 to 18:00 - 20:30

Italienska I
IT130B Italienska Undervisning
Roberta Colonna Dahlman Italienska I kväll, t.3
D231 to 18:00 - 20:00

Franska, förberedande kurs I
FR011A Franska Seminarium
Per Förnegård FrFRBkvgr2
E397 to 18:00 - 20:30

Nederländska I
NL1100 Nederländska Undervisning
Sara Van Meerbergen
E497 to 18:00 - 19:30

Nederländska II
NL2200 Nederländska Undervisning
Annika Johansson
E5162 Baltiska biblioteket to 18:00 - 19:30

Franska, muntlig språkfärdighet
FR1MSA Franska Föreläsning
Hugues Engel Franska I, 25% kväll, T1
E371 to 18:00 - 20:00

Ingen kurs angiven
Språkstudion
E231, Språkparken to 18:00 - 19:00

Svenska som främmande språk - Förberedande kurs
NS0222 Svenska Nordiska språk Seminarium
Caroline Lindberg Grupp 3
E387 to 18:00 - 21:00

Tyska II
TYA201 Tyska Undervisning
Sylvi Elsner Tyska 2, alla
F420 to 18:00 - 20:30

Ryska för nybörjare A
SLRYNA Slaviska Undervisning
Irina Malaxos Grupp 1
F371 to 18:00 - 19:45

Kultur och politik i slaviska länder I
SLKPS1 Slaviska Föreläsning
Maria Zadencka
F487 to 18:00 - 19:45

Polarmiljöer, orienteringskurs
GE1021 Institutionen för naturgeografi Föreläsning
Britta Sannel
Nordenskiöldsalen to 18:00 - 20:00

Konstvetenskap I
KV1500 Konstvetenskap Seminarium
Anna-Maria Hällgren Grupp A
Sal 144 to 18:00 - 19:00

Filmmusik
MVFIMU Musikvetenskap Föreläsning
Joakim Tillman Helklass
Auditoriet to 18:00 - 20:45

De rasistiska idéernas historia
IH1220 Idéhistoria Seminarium
Thord Heinonen Silverbark Grupp A
101 to 18:00 - 19:00

Litteraturvetenskap I
LVGN01 Litteraturvetenskap Undervisning
Maria Trejling Grupp B
Biblioteket to 18:00 - 20:00

Det vardagliga talets musik
LIN020 Institutionen för lingvistik Föreläsning
Francisco De Lacerda
Övningslabbet/Phonetics-Lab to 18:00 - 20:00

Polska I
SLPOL1 Slaviska Undervisning
Renata Ingbrant
E299, Språkstudion, Studio 1 to 18:00 - 19:00

Tjeckiska I
SLTJE1 Slaviska Undervisning
Jonas Thal
E5156 to 18:00 - 18:45

Stockholm före Stockholm
ARA102 Institutionen för arkeologi och antikens kultur
Anders Carlsson
334 to 18:00 - 20:00

Färglära och måleri under antiken
AN1218 Institutionen för arkeologi och antikens kultur
Ann-Louise Schallin
435 to 18:00 - 20:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 01 to 18:00 - 21:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 40 to 18:00 - 19:00

Ingen kurs angiven
Grupprum C to 18:00 - 19:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 34 to 18:00 - 20:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 35 to 18:00 - 19:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 31 to 18:00 - 19:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 10 to 18:00 - 19:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 19 to 18:00 - 21:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 04 to 18:30 - 19:30

Finska I
FAB100 Finska Föreläsning
Kristiina Savola
F231 to 19:00 - 20:30

Polska I
SLPOL1 Slaviska Undervisning
Renata Ingbrant
F379 to 19:00 - 20:45

Konstvetenskap I
KV1500 Konstvetenskap Seminarium
Anna-Maria Hällgren Grupp B
Sal 144 to 19:00 - 20:00

De rasistiska idéernas historia
IH1220 Idéhistoria Seminarium
Thord Heinonen Silverbark Grupp B
101 to 19:00 - 20:00

Finska för modersmålslärare I
FAB601 Finska Föreläsning
Jarmo Lainio
FiBi E5165 (Finska biblioteket) to 19:00 - 20:30

Tjeckiska I
SLTJE1 Slaviska Undervisning
Jonas Thal
E5156 to 19:00 - 19:45

Ingen kurs angiven
Grupprum 40 to 19:00 - 20:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 02 to 19:00 - 21:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 10 to 19:00 - 20:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 27 to 19:00 - 20:00

Ingen kurs angiven
Grupprum F to 19:00 - 21:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 23 to 19:30 - 21:00

Nederländska I
NL1100 Nederländska Undervisning
Reglindis De Ridder
E487 to 19:45 - 21:15

Nederländska II
NL2200 Nederländska Undervisning
Sara Van Meerbergen
E5162 Baltiska biblioteket to 19:45 - 21:15

Ingen kurs angiven
Grupprum 40 to 20:00 - 21:00

Ingen kurs angiven
Tentamen-och undervisningsservice
Rotundan Allhuset fr 07:00 - 20:00

Ingen kurs angiven
Resursrum 163 fr 07:45 - 14:45

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-208 fr 08:00 - 09:00

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-201 fr 08:00 - 09:00

Japanska I
JKA111 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Eriko Seto Norrgård K1
Aulan fr 08:00 - 09:45

Intermediate Macroeconomics
EC2201 Nationalekonomiska institutionen Seminarium
Intermediate Macroeconomics group 1
B307 fr 08:00 - 10:00

Statistikens grunder
ST111G Statistiska institutionen Dataövningar
Grupp B
B397 fr 08:00 - 10:00

Statistikens grunder
ST111G Statistiska institutionen Dataövningar
Grupp A
B319 fr 08:00 - 10:00

Statsvetenskap på engelska III
SVE003 Statsvetenskapliga institutionen Seminarium
Kåre Vernby Group 1
F271 fr 08:00 - 10:00

Statsvetenskap III
SVS003 Statsvetenskapliga institutionen Seminarium
Sanna Lundquist Metod3 Grupp04
F355 fr 08:00 - 10:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för naturgeografi
Nordenskiöldsalen fr 08:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för naturgeografi
U3 fr 08:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för naturgeografi
U12 fr 08:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Resursrum 233 fr 08:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Resursrum 161 fr 08:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Språkstudion
E289, Språkstudion, Studio 2 fr 08:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 34 fr 08:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 05 fr 08:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 13 fr 08:00 - 09:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 37 fr 08:00 - 10:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 09 fr 08:00 - 10:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 15 fr 08:00 - 10:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 32 fr 08:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för de humanistiska och samhällsvetenskapliga ämnenas didaktik
P302 fr 08:00 - 13:00

Psykologi III
PS3311 Psykologiska institutionen Seminarium
Henrik Nordström 3MET Grupp 1
U15 fr 08:30 - 11:30

Sannolikhetsteori I
MT3001 Matematiska institutionen Föreläsning
Maria Deijfen
Sal 36 fr 08:30 - 10:15

Matematik I
MM2001 Matematik Föreläsning
Alan Sola
Sal 15 fr 08:30 - 10:15

Ingen kurs angiven
Info/bokbord A3 fr 08:30 - 15:00

Ingen kurs angiven
Resursrum 256 fr 08:30 - 12:30

Ingen kurs angiven
Decemberfonden (8 pl.) fr 08:30 - 09:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 01 fr 08:30 - 11:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 31 fr 08:30 - 11:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 02 fr 08:30 - 10:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 19 fr 08:30 - 11:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 07 fr 08:30 - 10:00

Matematik II för grundlärare årskurs F-3: Geometri, mätning och taluppfattning
UM2204 MND Seminarium
Torbjörn Tambour Grupp 2 UM2204
E276 fr 08:30 - 10:30

Ingen kurs angiven
Psykologiska institutionen
U31 (David Magnusson-salen) fr 09:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Psykologiska institutionen
U22 fr 09:00 - 17:00

Specialpedagogik - Förskollärarprogrammet
UQ001K Specialpedagogiska institutionen Föreläsning
Anders Fjällhed Grupp 3
U10 fr 09:00 - 11:00

Professionskurs
PSTP15 Psykologiska institutionen Föreläsning
Annika Härenstam PTU t5 PDT
U32 fr 09:00 - 12:00

Psykologi II
PS2211 Psykologiska institutionen Seminarium
Elisabet Borg 2MET Grupp 3 -Vuxenutveckling
U21 fr 09:00 - 12:00

Psykologi III
PS3311 Psykologiska institutionen Seminarium
3MET Grupp 10
U14 fr 09:00 - 11:00

Neurovetenskap, kognition och lärande, 3: Laborativa tillämpningar och forskningsmetodik
PSPR10 Psykologiska institutionen Handledning
Lennart Högman
U34 fr 09:00 - 12:00

Neurovetenskap, kognition och lärande, 3: Laborativa tillämpningar och forskningsmetodik
PSPR10 Psykologiska institutionen Handledning
Philip Lindner
U36 fr 09:00 - 12:00

Neurovetenskap, kognition och lärande, 3: Laborativa tillämpningar och forskningsmetodik
PSPR10 Psykologiska institutionen Handledning
U18 fr 09:00 - 12:00

Neurovetenskap, kognition och lärande, 3: Laborativa tillämpningar och forskningsmetodik
PSPR10 Psykologiska institutionen Handledning
U17 fr 09:00 - 12:00

Specialpedagogik som tvärvetenskap
UQ1SPL Specialpedagogiska institutionen Examinationsseminarium
Anna Broman Grupp 1
222 fr 09:00 - 12:00

Utredning och åtgärder avseende individen, 4: Vuxna
PSPR19 Psykologiska institutionen Föreläsning
Maria Lindau
TV-studion fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Specialpedagogiska institutionen
Jenny Stoltz
H246 fr 09:00 - 12:00

Specialpedagogik som tvärvetenskap
UQ1SPL Specialpedagogiska institutionen Examinationsseminarium
Kajsa Falkner Grupp 2
111 fr 09:00 - 12:00

Specialpedagogik som tvärvetenskap
UQ1SPL Specialpedagogiska institutionen Examinationsseminarium
Liz Adams Lyngbäck Grupp 3
109 fr 09:00 - 12:00

Specialpedagogik som tvärvetenskap
UQ1SPL Specialpedagogiska institutionen Examinationsseminarium
Gabriella Höstfält Grupp 4
108 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-204 fr 09:00 - 10:00

Ingen kurs angiven
Matematik
Sal 33 fr 09:00 - 11:00

Förskolans uppdrag och pedagogiska miljöer
UB107Y Avdelningen för förskollärarutbildning och förskoleforskning Seminarium
Gudrun Samland Hellström Grupp 3
BUV 224 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Avdelningen för barn- och ungdomsvetenskap BUVA
BUV 404 fr 09:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
BUV 213 fr 09:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
BUV 211 fr 09:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
BUV 208 fr 09:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
BUV 122 fr 09:00 - 11:00

Regi och scenisk gestaltning med barn och unga i kulturskolan – ingår i Kulturskoleklivet
HV04KS Institutionen för de humanistiska och samhällsvetenskapliga ämnenas didaktik
Sal 620 fr 09:00 - 12:00

Förskolans uppdrag och pedagogiska miljöer
UB107Y Avdelningen för förskollärarutbildning och förskoleforskning Drama
Marie Umerkajeff Grupp 4A
Sal 720 fr 09:00 - 12:00

Medie- och kommunikationsvetenskap I
MK1034 Enheten för journalistik medier och kommunikation JMK Föreläsning
Elizabeth Castaldo Lundén Alla
JMK-salen fr 09:00 - 11:00

Sannolikhetsteori
ST721A Statistiska institutionen Föreläsning
B705 fr 09:00 - 12:00

Mikroteori med tillämpningar
EC1111 Nationalekonomiska institutionen Seminarium
Mikroteori med tillämpningar grupp 13
D315 fr 09:00 - 12:00

Mikroteori med tillämpningar
EC1111 Nationalekonomiska institutionen Seminarium
Mikroteori med tillämpningar grupp 15
D320 fr 09:00 - 12:00

Svenska som andraspråk III inom ämneslärarprogrammet, för arbete i gymnasieskolan och vuxenutbil
CTL300 Centrum för tvåspråkighetsforskning Seminarium
Carla Jonsson Alla grupper
D247 fr 09:00 - 12:00

Statistisk teori med tillämpningar
ST211G Statistiska institutionen Föreläsning
Alla
Hörsal 9 fr 09:00 - 11:00

Tolkning – kandidatkurs
TTA480 Tolk- och översättarinstitutet Redovisning
Magnus Dahnberg
D373 fr 09:00 - 12:00

Mikroteori med tillämpningar
EC1111 Nationalekonomiska institutionen Seminarium
Mikroteori med tillämpningar grupp 11
E371 fr 09:00 - 12:00

Svenska som andraspråk II inom Ämneslärarprogrammet, för arbete i gymnasieskolan och vuxenutbild
USS22B Språkdidaktik Seminarium
Grupp 2
E387 fr 09:00 - 12:00

Förskoledidaktik med inriktning mot naturvetenskap och hållbar utveckling
UB308Y Avdelningen för förskollärarutbildning och förskoleforskning Handledning
Bodil Halvars Grupp 1
E355 fr 09:00 - 16:00

Barnlitteratur i skolan
US263F Språkdidaktik Campusträff
Marlene Öhberg Grupp 2
E237 fr 09:00 - 16:00

Självständigt arbete i språkdidaktik för grundlärare med inriktning mot arbete i grundskolans
USX14G Språkdidaktik Handledning enskild
Per Blomqvist Grupp 2
E243 (ISD) fr 09:00 - 13:00

Grundläggande kemi
KZ2012 Institutionen för material- och miljökemi Dugga
Ugglevikssalen (skrivsal) fr 09:00 - 11:00

Utvecklingsekonomi
EC7310 Nationalekonomiska institutionen Föreläsning
Jakob Svensson
E413 fr 09:00 - 11:00

Förlagskunskap
LK7090 Historiska institutionen Seminarium
Pamela Schultz Nybacka
F397 fr 09:00 - 11:30

Förskoledidaktik med inriktning mot naturvetenskap och hållbar utveckling
UB308Y Avdelningen för förskollärarutbildning och förskoleforskning Handledning
Emilie Moberg Grupp 5
F331 fr 09:00 - 16:00

Engelska II inom Ämneslärarprogrammet
ENGEL2 Engelska institutionen Seminarium
Marina Kohnen Ludwigs Eng II gr3
F487 fr 09:00 - 11:00

Engelska II för grundlärarprogrammet årskurs 4-6
USE42G Språkdidaktik Seminarium
Oliver Smith Grupp 1
F4204 fr 09:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
Statsvetenskapliga institutionen
Karin Bäckstrand
F702 fr 09:00 - 11:00

Introduktion till miljökemi, GN
KZ4007 Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi Föreläsning
Peter Tunved
B233 fr 09:00 - 12:00

Spanska - förberedande kurs
ES030A Spanska Tentamen
Tamara Strugo ES030A Gr B
Laduvikssalen (skrivsal) fr 09:00 - 12:00

Kvartärgeologi och hydrologi
GE4029 Institutionen för naturgeografi Tentamen
Alla
U29 fr 09:00 - 13:00

Tillämpad modellering för miljöanalys
GE7022 Institutionen för naturgeografi Övning
Salim Belyazid
U33 fr 09:00 - 16:00

Geografiska informationssystem och kartografi
KG1206 Kulturgeografiska institutionen Självstudier
B
U35 fr 09:00 - 15:45

Geografiska informationssystem (GIS)
GE4027 Institutionen för naturgeografi Självstudier
Alla
U31 fr 09:00 - 17:00

Organisk geokemi
GG4215 Institutionen för geologiska vetenskaper Laboration
Rienk Smittenberg
U32 fr 09:00 - 16:00

Malmgeologi
GG8117 Institutionen för geologiska vetenskaper Övning
Iain Pitcairn
U27 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för naturgeografi
U10 fr 09:00 - 15:00

Kulturgeografi III
KG3201 Kulturgeografiska institutionen Seminarium
Thomas Borén A
Y11 fr 09:00 - 10:15

Didaktik 1 - Skolans kunskapsuppdrag - kurs inom VAL projektet
DIG05U Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Ann Kylén Grupp 4
2411 fr 09:00 - 12:00

Didaktik 1 - Skolans kunskapsuppdrag - kurs inom VAL projektet
DIG05U Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Caroline Ignell Grupp 2
2419 fr 09:00 - 12:00

Didaktik 1 - Skolans kunskapsuppdrag - kurs inom VAL projektet
DIG05U Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Larissa Mickwitz Grupp 1
1503 fr 09:00 - 12:00

Didaktik 1 - Skolans kunskapsuppdrag - kurs inom VAL projektet
DIG05U Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Erik Cardelus Grupp 3
2519 fr 09:00 - 12:00

Utbildningens historia och plats i samhället
UCG01K Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Petter Sandgren Grund fritidshem Grupp 2
2511 fr 09:00 - 12:00

Att vara Lärare i Sverige, I - kurs inom ULV projektet
DIG08U Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Maria Öhrstedt DIG08U grupp 1
2503 fr 09:00 - 12:00

Att vara Lärare i Sverige, I - kurs inom ULV projektet
DIG08U Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Matilda Wiklund DIG08U grupp 2
2527 fr 09:00 - 12:00

Individens meningsskapande i utmanande existentiella livssituationer
PEA451 Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Gunnar Karlsson
2436 fr 09:00 - 12:00

Pedagogikens idéhistoria
PEA400 Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Joakim Landahl
2403 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för pedagogik och didaktik
1511 fr 09:00 - 12:00

Litteraturvetenskap I
LVGN01 Litteraturvetenskap Undervisning
Johan Lundberg Grupp A
119 fr 09:00 - 11:00

Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, II
US226G Litteraturvetenskap Undervisning
Eva Söderberg Grupp 1
Sal 144 fr 09:00 - 12:00

Konstvetenskap I
KV1500 Konstvetenskap Föreläsning
Maria Ahlbäck Åkestam Helklass
Auditoriet fr 09:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
Karin Kock-Lindberg (4 pl.) fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Sonja Kovalevsky (4 pl.) fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Ruth Sävhagen (4 pl.) fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Resursrum 257 fr 09:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för lingvistik
Sophia Gustafsson Capkova
C315 fr 09:00 - 10:30

Genusvetenskap I
GV1000 Genusvetenskap Seminarium
Kristina Fjelkestam Tutorgrupp 1
D4120 (ERG) fr 09:00 - 10:00

Ingen kurs angiven
Etnologi
D4110 (ERG) fr 09:00 - 12:00

Introduktionskurs till masterprogram i arkeologi
AR8002 Institutionen för arkeologi och antikens kultur
Jan Storå
334 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för material- och miljökemi
Jingjing Zhao
C516 fr 09:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för biokemi och biofysik
Daphne Mermans
A345, Pentryt plan 3 fr 09:00 - 10:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 28 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 06 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 03 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 29 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 40 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 25 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 30 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum C fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 12 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 22 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 17 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 08 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 27 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 39 fr 09:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 16 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 13 fr 09:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 14 fr 09:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 38 fr 09:00 - 10:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 04 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 23 fr 09:00 - 10:30

Ingen kurs angiven
Grupprum A fr 09:00 - 10:00

Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6
UM3106 MND Seminarium
Sofie Stenlund Grupp 1.UM3106
E376 fr 09:00 - 15:00

Speciallärarens yrkesspecifika kompetenser, specialisering mot matematikutveckling
UQ2MAT Specialpedagogiska institutionen Seminarium
Eva Rosenqvist Alla
E248 fr 09:00 - 12:15

Ingen kurs angiven
Institutionen för biologisk grundutbildning
Vivi Täckholmssalen (Q211) fr 09:00 - 10:00

Ingen kurs angiven
MND
Karim Hamza
P464 fr 09:00 - 12:00

Naturvetenskap och teknik för grundlärare, F-3, I
UM3112 MND Seminarium
Charlotta Billing Grupp 3 UM3112
E476 fr 09:00 - 12:00

Ekologi I
BL4019 Institutionen för biologisk grundutbildning Redovisning
D502 fr 09:00 - 16:00

Cell- och molekylärbiologi
BL3008 Institutionen för biologisk grundutbildning Föreläsning
Edouard Pesquet Alla
E306 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
MND
Elisabeth Rystedt
E243 (Sälenrummet) fr 09:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
MND
Anna Carin Nyberg
P471 fr 09:00 - 13:30

Ingen kurs angiven
Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi
Magnélisal fr 09:00 - 13:00

Avancerad organisk syntes
KO7003 Institutionen för organisk kemi Laboration
KÖL-K418 fr 09:00 - 12:00

Biokemi III- Proteiner från gen till funktion
KB5006 Institutionen för biokemi och biofysik Laboration
KÖL-K242 fr 09:00 - 17:00

Organisk kemi - reaktivitet och struktur
KO5001 Institutionen för organisk kemi Labbövningar
Marvin Lübcke
KÖL-K340 fr 09:00 - 12:00

Filmvetenskap I
FV1011 Enheten för filmvetenskap Filmvisning
Bo Florin Alla
Bio Victor fr 09:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för socialt arbete
Sal 630 fr 09:00 - 16:00

Grundläggande utbildning i psykoterapi
SU7249 Institutionen för socialt arbete Undervisning
Lena Cederlund
Sal 128 fr 09:00 - 12:00

Socialt arbete 3: Forskningsmetoder
SU3H18 Institutionen för socialt arbete Workshop
Lars Brännström S3B
Sal 126 fr 09:00 - 13:00

Socialt arbete 3: Forskningsmetoder
SU3H18 Institutionen för socialt arbete Workshop
Hilma Forsman S3A
Sal 124 fr 09:00 - 13:00

Socialt arbete I: Introduktion till kunskapsfältet
SUARB1 Institutionen för socialt arbete Seminarium
S1A
Sal 127 fr 09:00 - 12:00

Socialt arbete I: Introduktion till kunskapsfältet
SUARB1 Institutionen för socialt arbete Seminarium
Eva Fromholz S1B
Sal 123 fr 09:00 - 12:00

Socialt arbete I: Introduktion till kunskapsfältet
SUARB1 Institutionen för socialt arbete Seminarium
Anna Lilliér S1C
Sal 028 fr 09:00 - 12:00

Handledningsmetodik för handledare till socionomstudenter på verksamhetsförlagd utbildning
SU1044 Institutionen för socialt arbete Undervisning
Kerstin Wennberg
Sal 033 fr 09:00 - 15:45

Handledningsmetodik för handledare till socionomstudenter på verksamhetsförlagd utbildning
SU1044 Institutionen för socialt arbete Grupparbete
Kerstin Wennberg
Sal 031 fr 09:00 - 11:45

Socialt arbete 4: Vetenskapliga perspektiv
SU4H18 Institutionen för socialt arbete Seminarium
Elin Rydberg S4C
Sal 207 fr 09:00 - 12:00

Psykosocialt arbete II
SU7236 Institutionen för socialt arbete Föreläsning
Sam Larsson
Sal 032 fr 09:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Sal 023 fr 09:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
Sal 024 fr 09:00 - 11:00

Naturvetenskap och teknik för grundlärare, F-3, I
UM3112 MND Seminarium
Catherine Couturier Grupp 4 UM3112
Studio C, KTHB fr 09:00 - 12:00

Linjära statistiska modeller
MT5001 Matematisk statistik och försäkringsmatematik Föreläsning
Ola G H Hössjer
Sal 22 fr 09:15 - 12:00

Livförsäkringsmatematik I
MT7012 Matematiska institutionen Föreläsning
Sal 32 fr 09:15 - 12:00

Linjär algebra och inlärning från data
MM7024 Matematik Föreläsning
Sal 34 fr 09:15 - 11:00

Turbulenta gränsskikt i atmosfär och hav
MO8010 Meteorologiska institutionen (MISU) Föreläsning
Léon Chafik
C651 Bjerknessalen fr 09:15 - 11:00

Modellering av storskalig cirkulation i atmosfär och hav
MO8004 Meteorologiska institutionen (MISU) Föreläsning
Kristofer Döös
C619 Bolinsalen fr 09:15 - 11:00

Ingen kurs angiven
MND
Iben Christiansen
Svend Pedersen-rummet fr 09:15 - 11:15

Fysikalisk kemi
KZ4018 Institutionen för material- och miljökemi Föreläsning
Andrew Pell
KÖL-K441 fr 09:15 - 12:00

Ingen kurs angiven
Avdelningen för förskollärarutbildning och förskoleforskning
BUV 333 fr 09:30 - 12:00

Ingen kurs angiven
Decemberfonden (8 pl.) fr 09:30 - 11:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för organisk kemi
Åke Pilotti
A507 fr 09:30 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 11 fr 09:30 - 12:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 36 fr 09:30 - 12:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 24 fr 09:30 - 11:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 21 fr 09:30 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 18 fr 09:30 - 11:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 10 fr 09:30 - 10:30

Ingen kurs angiven
Grupprum F fr 09:30 - 10:30

Organismernas mångfald och fylogeni
BL2023 Institutionen för biologisk grundutbildning Föreläsning
P216 fr 09:30 - 12:00

Utvecklingsbiologi
BL4009 Institutionen för biologisk grundutbildning Föreläsning
Ylva Engström
E314 fr 09:30 - 11:30

Filmvetenskap - kandidatkurs
FV3003 Enheten för filmvetenskap Föreläsning
Malin Wahlberg Filmvet kandidatkurs grupp 2
Seminarierum 1 (Filmhuset) fr 09:30 - 13:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för socialt arbete
Stina Michelson
Rum 218 (Mötesrum) fr 09:30 - 11:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för språkdidaktik
Jenny Rosén
E904 fr 09:30 - 11:30

Ingen kurs angiven
Institutionen för kultur och estetik
Andreas Hellerstedt
Rum 411 fr 10:00 - 12:00

Psykologi I
PS1122 Psykologiska institutionen Seminarium
Philip Gustafsson 1BIO Grupp 8
U16 fr 10:00 - 12:00

Utvecklingspsykologi, 3: Vuxenliv och åldrande
PSPR06 Psykologiska institutionen Föreläsning
Johanna Carlsson
U24 fr 10:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Psykologiska institutionen
Konferens 357 fr 10:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Företagsekonomiska institutionen
3:238 E fr 10:00 - 12:00

Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier III
ABAG03 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Tania Al Saadi
Sal B fr 10:00 - 11:45

Japanska I
JKA111 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Eriko Seto Norrgård K2
Aulan fr 10:00 - 11:45

Avancerad japanska I
JKA810 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Mitsuyo Kuwano Lidén
Seminarierum 251 fr 10:00 - 11:45

Koreanska III
JKB331 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Kyungsook Kang
Sal 149 fr 10:00 - 11:45

Ingen kurs angiven
Matematik
Sal 16 fr 10:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Matematiska institutionen
Seminarierum 306 fr 10:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Företagsekonomiska institutionen
Mötesrum fr 10:00 - 15:00

Japanska III
JKA331 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Akiko Shirabe
Sal Asienbiblioteket fr 10:00 - 11:45

Fritidshemspedagogik IV: Konflikthantering och ledarskap
UB211Z Avdelningen för barn- och ungdomsvetenskap BUVA Föreläsning
Elias Le Grand Alla grupper
BUV 110 fr 10:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
BUV 206 fr 10:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
BUV 212 fr 10:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
BUV 215 fr 10:00 - 12:00

Journalistik I
JO1067 Enheten för journalistik medier och kommunikation JMK Gästföreläsning
Alla
Sal1 fr 10:00 - 12:00

Empirical Methods in Economics 2
EC2404 Nationalekonomiska institutionen Föreläsning
Peter Skogman Thoursie
A5137 fr 10:00 - 12:00

Intermediate Macroeconomics
EC2201 Nationalekonomiska institutionen Seminarium
Intermediate Macroeconomics group 3
B315 fr 10:00 - 12:00

Intermediate Macroeconomics
EC2201 Nationalekonomiska institutionen Seminarium
Intermediate Macroeconomics group 2
B307 fr 10:00 - 12:00

Statistikens grunder
ST111G Statistiska institutionen Dataövningar
Grupp C
B319 fr 10:00 - 12:00

Svenska för grundlärare i förskoleklass – grundskolan årskurs 1-3, I
US103G Svenska Nordiska språk Föreläsning
Per Mårtenson Alla grupper
Hörsal 4 fr 10:00 - 12:00

Socialantropologi II
SA2002 Socialantropologiska institutionen Seminarium
SA2002 Alla
B497 fr 10:00 - 12:00

Statistikens grunder
ST111G Statistiska institutionen Dataövningar
Grupp D
B397 fr 10:00 - 12:00

Sociologi III
SOA300 Sociologiska institutionen Föreläsning
Fredrik Liljeros SOA300 Alla
Hörsal 3 fr 10:00 - 12:00

Sociologi I
SOA100 Sociologiska institutionen Seminarium
SOA100 Grupp 1
B419 fr 10:00 - 12:00

Spanska - kandidatkurs
ESK30A Spanska Undervisning
Juan Carlos Cruz Suárez
B522B fr 10:00 - 12:00

Teoretisk filosofi I - logik
FITF1L Teoretisk filosofi Föreläsning
Sama Agahi
B487 fr 10:00 - 13:00

Svensk politik
SV102E Statsvetenskapliga institutionen Seminarium
Michele Micheletti SP Group03
D220 fr 10:00 - 12:00

Pedagogik I
PEG100 Institutionen för pedagogik och didaktik Föreläsning
Gustav Lymer Alla
Hörsal 7 fr 10:00 - 12:00

Svenska II, ämneslärarprogrammet 7-9, gy
NSN230 Svenska Nordiska språk Föreläsning
Johan Brandtler Alla grupper
D416 fr 10:00 - 12:00

Svenska I
NS1081 Svenska Nordiska språk Föreläsning
Louise Faymonville Alla grupper
D389 fr 10:00 - 12:00

Historia II. Fördjupningsstudier, att forska om historia samt uppsats
HI2001 Historiska institutionen Seminarium
Nils Edling Grupp T2
D279 fr 10:00 - 12:00

Arbetsmarknadskunskap med management II
AT2050 AKPA Seminarium
Anders Stenberg
D499 fr 10:00 - 12:00

Statsvetenskap på engelska II
SVE002 Statsvetenskapliga institutionen Seminarium
Josef Hien TSD Group 1
D289 fr 10:00 - 12:00

Pedagogik II med inriktning mot personal, arbete och organisation
PEG210 Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Maria Calissendorff
D231 fr 10:00 - 12:00

Engelska II för grundlärarprogrammet - språkfärdighet och språkteori
ENGE46 Engelska institutionen Seminarium
Andrew Cooper ENGE46-gr2
D307 fr 10:00 - 12:00

Engelska II inom Ämneslärarprogrammet
ENGEL2 Engelska institutionen Seminarium
Gül Han Eng II gr5
D299 fr 10:00 - 12:00

Vetenskapsfilosofi I
FILVE1 Teoretisk filosofi Föreläsning
Henning Strandin
D215 fr 10:00 - 12:30

Statsvetenskap I
SVS001 Statsvetenskapliga institutionen Föreläsning
Jonas Tallberg SV100L Alla
Hörsal 10 fr 10:00 - 12:00

Engelsk språkteori och språkfärdighet för Grundlärarprogrammet F-3
ENG2F3 Engelska institutionen Seminarium
Hanna Salmi ENG2F3 gr1
E420 fr 10:00 - 12:00

Latinamerikastudier I
LAS100 Latinamerikainstitutet Latinamerikastudier Seminarium
Luz Paula Parra Rosales
E306 fr 10:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Språkstudion
E363 Inspelningsstudion fr 10:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
Nationalekonomiska institutionen
E339 fr 10:00 - 12:00

Etnologi II
ETG210 Etnologi Föreläsning
Karin Högström Alla
F379 fr 10:00 - 12:00

Kvalitativa metoder
EH6073 Ekonomisk historia och Internationella relationer Seminarium
Jonathan Feldman
F289 fr 10:00 - 12:00

Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik
FI100L Filosofiska institutionen Seminarium
F220 fr 10:00 - 12:00

Svenska I inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasiet
NSN110 Svenska Nordiska språk Föreläsning
Olof Poignant Alla grupper
Hörsal 12 fr 10:00 - 12:00

Internationella relationer I
EH1901 Ekonomisk historia och Internationella relationer Seminarium
Elin Jakobsson 1901 gr 4
F347 fr 10:00 - 12:00

Statsvetenskap III
SVS003 Statsvetenskapliga institutionen Seminarium
Sanna Lundquist Metod3 Grupp01
F371 fr 10:00 - 12:00

Engelska I för grundlärarprogrammet årskurs 4-6
USE41G Språkdidaktik Uttalsworkshop
USE41G-Grupp 4
F3154 (Caserummet) fr 10:00 - 12:00

Historia I. Världens historia från antika högkulturer till globaliserade samhällen
HI1011 Historiska institutionen Föreläsning
Hossein Sheiban HIST I Alla
G-salen (hörsal) fr 10:00 - 12:00

Tillämpad fjärranalys och GIS för landskapsanalys
GE7062 Institutionen för naturgeografi Projektarbete
Marianne Stoessel
T229 fr 10:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Kulturgeografiska institutionen
Natasha Webster
X308 Seminarierummet fr 10:00 - 15:00

Polara och alpina miljöer och klimatförändringar
GE7079 Institutionen för naturgeografi Föreläsning
Benedict Reinardy
Ahlmannsalen fr 10:00 - 11:45

Landskapsekologi - teori och design
GE7081 Institutionen för naturgeografi Redovisning
Sara Cousins
U36 fr 10:00 - 11:45

Aerosolkemi
MI4005 Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi Föreläsning
Kevin Noone
U11 fr 10:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för pedagogik och didaktik
U13 fr 10:00 - 15:00

Geografi IL med ämnesdidaktik
GE2016 Institutionen för naturgeografi Föreläsning
Robin Blomdin Alla
William-Olssonsalen fr 10:00 - 11:45

Klimat och samhälle
GE5034 Institutionen för naturgeografi Föreläsning
Maricela De la Torre Castro Alla
Y23 fr 10:00 - 11:45

Globalisering, miljö och social förändring
KG7242 Kulturgeografiska institutionen Seminarium
Chris de Bont A
Y22 fr 10:00 - 12:00

Pedagogik III med inriktning mot personal, arbete och organisation
PEG310 Institutionen för pedagogik och didaktik Frågestund
Pelle Pelters ALLA
2427 fr 10:00 - 12:00

Teater i Sverige: historiska och samtida perspektiv
TVERA1 Teatervetenskap Föreläsning
Tiina Pursiainen Rosenberg
Biblioteket fr 10:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Socialantropologiska institutionen
Mark Graham
B600 fr 10:00 - 12:00

Arkeologi med laborativ inriktning I
ARL610 Institutionen för arkeologi och antikens kultur
Anders Götherström
231 fr 10:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 07 fr 10:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 09 fr 10:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 26 fr 10:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum A fr 10:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 33 fr 10:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 20 fr 10:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum B fr 10:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 35 fr 10:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 15 fr 10:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 38 fr 10:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
Grupprum H fr 10:00 - 11:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för biologisk grundutbildning
Vivi Täckholmssalen (Q211) fr 10:00 - 13:00

Ekologi II
BL5005 Institutionen för biologisk grundutbildning Tentamensgenomgång
D508 fr 10:00 - 11:00

Biologisk statistik II
BL7048 Institutionen för biologisk grundutbildning Föreläsning
Tanja Slotte
P232 fr 10:00 - 12:00

Modevetenskap - kandidatkurs
FS2003 Centrum för modevetenskap Seminarium
Philip Nilsson Warkander
Seminarierum Wilson fr 10:00 - 12:00

Socialt arbete 5b: Verksamhetsfältet - perspektiv och färdigheter
SU5B17 Institutionen för socialt arbete Inspelning
Tina Wittsell S5A
Sal 214 (Studion) fr 10:00 - 16:00

Genusvetenskap I
GV1000 Genusvetenskap Seminarium
Kristina Fjelkestam Tutorgrupp 2
D4120 (ERG) fr 10:15 - 11:15

Sannolikhetsteori I
MT3001 Matematiska institutionen Laboration
Sal 36 fr 10:30 - 12:15

Matematik I
MM2001 Matematik Handledning
Sal 15 fr 10:30 - 12:30

Matematik I
MM2001 Matematik Handledning
Sal 14 fr 10:30 - 12:15

Engelska I för grundlärarprogrammet årskurs 4-6
USE41G Språkdidaktik Seminarium
Per Snoder USE41G-Grupp 1
F497 fr 10:30 - 12:30

Kulturgeografi III
KG3201 Kulturgeografiska institutionen Seminarium
Thomas Borén B
Y11 fr 10:30 - 11:45

Ingen kurs angiven
Eugen Warming (4 pl.) fr 10:30 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 37 fr 10:30 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 23 fr 10:30 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 02 fr 10:30 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum F fr 10:30 - 12:30

Ingen kurs angiven
Resursrum 165 fr 10:45 - 12:45

Matematik II för grundlärare årskurs F-3: Geometri, mätning och taluppfattning
UM2204 MND Seminarium
Torbjörn Tambour Grupp 1 UM2204
E276 fr 10:45 - 12:45

Specialpedagogik - Förskollärarprogrammet
UQ001K Specialpedagogiska institutionen Seminarium
Grupp 5
U11 fr 11:00 - 12:00

Specialpedagogik - Förskollärarprogrammet
UQ001K Specialpedagogiska institutionen Seminarium
Grupp 4
U10 fr 11:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Specialpedagogiska institutionen
Anders Fjällhed
B264 fr 11:00 - 13:00

Specialpedagogik - Förskollärarprogrammet
UQ001K Specialpedagogiska institutionen Seminarium
Grupp 3
105 fr 11:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
BUV 118 fr 11:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
BUV 204 fr 11:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
BUV 211 fr 11:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
BUV 121 fr 11:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
BUV 208 fr 11:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
BUV 213 fr 11:00 - 12:00

Franska: poetik och litterär kontext
FR794Z Franska Introduktion
Mickaelle Cedergren
C520 fr 11:00 - 12:00

Lingvistik I
LIN130 Institutionen för lingvistik Föreläsning
Robert Östling Grupp 1
Hörsal 9 fr 11:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för svenska och flerspråkighet
Fredrik Valdeson
D235 fr 11:00 - 12:30

Ingen kurs angiven
Institutionen för naturgeografi
Arjen Stroeven
Tarfala-rummet fr 11:00 - 12:00

Teatervetenskap I
TVETTA Teatervetenskap Föreläsning
Rebecka Brinch
Auditoriet fr 11:00 - 13:00

Litteraturvetenskap kandidatkurs
LV3100 Litteraturvetenskap Undervisning
Thomas Götselius Helklass
119 fr 11:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Decemberfonden (8 pl.) fr 11:00 - 12:30

Japanska I
JKA111 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier
S5
E299, Språkstudion, Studio 1 fr 11:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Statsvetenskapliga institutionen
F535 fr 11:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Meteorologiska institutionen (MISU)
Annica Ekman
C502A Kuling fr 11:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Meteorologiska institutionen (MISU)
Aitor Aldama Campino
C645 Orkan fr 11:00 - 12:15

Ingen kurs angiven
Grupprum 39 fr 11:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 34 fr 11:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 10 fr 11:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 14 fr 11:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 18 fr 11:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 19 fr 11:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 38 fr 11:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 05 fr 11:00 - 12:30

Ingen kurs angiven
Grupprum H fr 11:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 32 fr 11:00 - 12:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för socialt arbete
Sal 023 fr 11:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Italienska
C585 fr 11:30 - 12:00

Genusvetenskap I
GV1000 Genusvetenskap Seminarium
Malena Gustavsson Tutorgrupp 3
D4120 (ERG) fr 11:30 - 12:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 13 fr 11:30 - 14:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 01 fr 11:30 - 14:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 31 fr 11:30 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 24 fr 11:30 - 12:30

Ingen kurs angiven
Språkdidaktik
E904 fr 11:30 - 17:00

Psykologi III
PS3311 Psykologiska institutionen Föreläsning
Stephan Baraldi
U17 fr 12:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-108 fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-204 fr 12:00 - 13:00

Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier I
ABAG01 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Samim Elias
Aulan fr 12:00 - 13:45

Koreanska III
JKB331 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Eunah Kim
Sal 149 fr 12:00 - 13:45

Koreanska V
JKB552 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Kyungsook Kang
Seminarierum 251 fr 12:00 - 13:45

Mellanösterns språk och kulturer, arabiska - masterkurs
ABMEX1 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Gästföreläsning
Martin Säfström
Sal B fr 12:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
BUV 122 fr 12:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
BUV 213 fr 12:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
BUV 212 fr 12:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
BUV 206 fr 12:00 - 14:00

Franska I
FR130B Franska Seminarium
Christophe Premat FRI, dag Grupp2
B522B fr 12:00 - 14:00

Statistisk teori med tillämpningar
ST211G Statistiska institutionen Dataövningar
Grupp A
B397 fr 12:00 - 14:00

Svenska som andraspråk I inom ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9, gymnasieskolan oc
CTL101 Centrum för tvåspråkighetsforskning Seminarium
Grupp 1
D389 fr 12:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Språkstudion
E231, Språkparken fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Baltiska, finska och tyska
E5162 Baltiska biblioteket fr 12:00 - 12:30

Ingen kurs angiven
Institutionen för naturgeografi
Jessica Lindgren
Tarfala-rummet fr 12:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för naturgeografi
Ahlmannsalen fr 12:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Språkdidaktik
William-Olssonsalen fr 12:00 - 16:00

Litteraturvetenskap I
LVGN01 Litteraturvetenskap Undervisning
Håkan Trygger Grupp C
101 fr 12:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Sonja Kovalevsky (4 pl.) fr 12:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Ruth Sävhagen (4 pl.) fr 12:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Karin Kock-Lindberg (4 pl.) fr 12:00 - 13:00

Intermediate Macroeconomics
EC2201 Nationalekonomiska institutionen Mottagningstid
Mitra Vasheghani Farahani
A405 fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Tolk- och översättarinstitutet
D600 fr 12:00 - 17:00

Japanska I
JKA111 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier
S6
E299, Språkstudion, Studio 1 fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Baltiska, finska och tyska
E509 fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Språkstudion
E279, Språkbubblan fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 09 fr 12:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 15 fr 12:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum H fr 12:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 06 fr 12:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 08 fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 16 fr 12:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 32 fr 12:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 29 fr 12:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 40 fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 25 fr 12:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 35 fr 12:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 28 fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 27 fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 21 fr 12:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum C fr 12:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 02 fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 22 fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 30 fr 12:00 - 13:00

Filmvetenskap I
FV1011 Enheten för filmvetenskap Föreläsning
Bo Florin Alla
F-salen fr 12:00 - 14:00

Socialt arbete 3: Forskningsmetoder
SU3H18 Institutionen för socialt arbete Workshop
Lisa Lundberg S3D
Sal 125 fr 12:00 - 16:00

Socialt arbete 3: Forskningsmetoder
SU3H18 Institutionen för socialt arbete Workshop
Anna Kahlmeter S3E
Sal 032 fr 12:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Sal 430 fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Sal 031 fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Sal 028 fr 12:00 - 13:00

Ingen kurs angiven
Engelska institutionen
F379 fr 12:30 - 13:00

Ingen kurs angiven
Decemberfonden (8 pl.) fr 12:30 - 15:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 17 fr 12:30 - 15:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 12 fr 12:30 - 15:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 11 fr 12:30 - 15:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 04 fr 12:30 - 13:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 03 fr 12:30 - 15:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 36 fr 12:30 - 15:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 24 fr 12:30 - 14:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 05 fr 12:30 - 15:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 23 fr 12:30 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum F fr 12:30 - 14:00

Matematik II - Linjär algebra
MM5012 Matematiska institutionen Föreläsning
Alan Sola
Sal 36 fr 12:45 - 14:30

Matematiska metoder för ekonomer
MM3001 Matematiska institutionen Föreläsning
Ilya Smirnov
Sal 15 fr 12:45 - 14:30

Bayesianska metoder
MT7003 Matematiska institutionen Föreläsning
Michael Höhle
Sal 32 fr 12:45 - 15:30

Ingen kurs angiven
Matematik
Sal 16 fr 12:45 - 14:30

Genusvetenskap I
GV1000 Genusvetenskap Seminarium
Christina Alnevall Tutorgrupp 7
D4110 (ERG) fr 12:45 - 13:45

Genusvetenskap I
GV1000 Genusvetenskap Seminarium
Elin Bengtsson Tutorgrupp 4
D4120 (ERG) fr 12:45 - 13:45

Specialpedagogik - Förskollärarprogrammet
UQ001K Specialpedagogiska institutionen Seminarium
Inga-Lill Mattsson Grupp 4
U10 fr 13:00 - 15:00

Specialpedagogik - Förskollärarprogrammet
UQ001K Specialpedagogiska institutionen Seminarium
Anders Fjällhed Grupp 5
U11 fr 13:00 - 15:00

Psykologi II
PS2211 Psykologiska institutionen Seminarium
Elisabet Borg 2MET Grupp 1 -Kognition
U16 fr 13:00 - 16:00

Psykologi III
PS3311 Psykologiska institutionen Seminarium
Henrik Nordström 3MET Grupp 7
U14 fr 13:00 - 16:00

Utvecklingspsykologi, 3: Vuxenliv och åldrande
PSPR06 Psykologiska institutionen Föreläsning
Johanna Carlsson
U24 fr 13:00 - 15:00

Specialpedagogik som tvärvetenskap
UQ1SPL Specialpedagogiska institutionen Examinationsseminarium
Anna Broman Grupp 1
222 fr 13:00 - 16:00

Utredning och åtgärder avseende individen, 4: Vuxna
PSPR19 Psykologiska institutionen Föreläsning
Maria Lindau
TV-studion fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Specialpedagogiska institutionen
Jenny Stoltz
B264 fr 13:00 - 16:00

Specialpedagogik som tvärvetenskap
UQ1SPL Specialpedagogiska institutionen Examinationsseminarium
Liz Adams Lyngbäck Grupp 3
109 fr 13:00 - 16:00

Specialpedagogik som tvärvetenskap
UQ1SPL Specialpedagogiska institutionen Examinationsseminarium
Kajsa Falkner Grupp 2
111 fr 13:00 - 16:00

Specialpedagogik - Förskollärarprogrammet
UQ001K Specialpedagogiska institutionen Seminarium
Lisa Fohlin Grupp 3
105 fr 13:00 - 15:00

Specialpedagogik som tvärvetenskap
UQ1SPL Specialpedagogiska institutionen Examinationsseminarium
Gabriella Höstfält Grupp 4
108 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Företagsekonomiska institutionen
3:231 C fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Matematik
Sal 37 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Matematik
Sal 35 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Matematik
Sal 31 fr 13:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Matematik
Seminarierum 306 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Företagsekonomiska institutionen
ManagementRummet fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
BUV 211 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Avdelningen för förskollärarutbildning och förskoleforskning
BUV 240 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
BUV 208 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
BUV 204 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
BUV 121 fr 13:00 - 15:00

Förskolans uppdrag och pedagogiska miljöer
UB107Y Avdelningen för förskollärarutbildning och förskoleforskning Drama
Marie Umerkajeff Grupp 3B
Sal 720 fr 13:00 - 16:00

Kommunikation och konfliktförståelse
CH204F Institutionen för de humanistiska och samhällsvetenskapliga ämnenas didaktik
Sofia Cedervall
Sal 220 (Stallet) fr 13:00 - 17:00

Journalistik I
JO1067 Enheten för journalistik medier och kommunikation JMK Redovisning
Nils Funcke Alla
Sal1 fr 13:00 - 16:00

Psykologi I
PS1122 Psykologiska institutionen Föreläsning
Artin Arshamian Alla
Hörsal 2 fr 13:00 - 15:00

Latinamerikastudier I
LAS100 Latinamerikainstitutet Latinamerikastudier Seminarium
Luz Paula Parra Rosales
A5137 fr 13:00 - 15:00

Svensk politik
SV102E Statsvetenskapliga institutionen Föreläsning
Michele Micheletti SVE001 Alla
Hörsal 5 fr 13:00 - 15:00

Intermediate Macroeconomics
EC2201 Nationalekonomiska institutionen Seminarium
Intermediate Macroeconomics group 4
B315 fr 13:00 - 15:00

Svenska för grundlärare i förskoleklass – grundskolan årskurs 1-3, I
US103G Svenska Nordiska språk Seminarium
Anja Petersson Grupp 2
B487 fr 13:00 - 15:00

Svenska för grundlärare i förskoleklass – grundskolan årskurs 1-3, I
US103G Svenska Nordiska språk Seminarium
Jan Svanlund Grupp 1
B307 fr 13:00 - 15:00

Fördjupningskurs: Språk, kommunikation och digitala miljöer
UB701Y Avdelningen för förskollärarutbildning och förskoleforskning Föreläsning
Helena Bergström Alla
Hörsal 4 fr 13:00 - 15:00

Urvalsundersökningar
ST306G Statistiska institutionen Föreläsning
B705 fr 13:00 - 15:00

Sannolikhetsteori
ST721A Statistiska institutionen Dataövningar
B319 fr 13:00 - 15:00

Sociologi I
SOA100 Sociologiska institutionen Seminarium
SOA100 Grupp 3
B413 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Romanska och klassiska institutionen
Maria Plaza
B471 fr 13:00 - 15:00

Svenska för grundlärare i förskoleklass – grundskolan årskurs 1-3, I
US103G Svenska Nordiska språk Seminarium
Milena Podolsak Grupp 4
C497 fr 13:00 - 15:00

Italienska III
IT330A Italienska Undervisning
Valeria Benzi
C585 fr 13:00 - 15:00

Mikroteori med tillämpningar
EC1111 Nationalekonomiska institutionen Seminarium
Mikroteori med tillämpningar grupp 14
D215 fr 13:00 - 16:00

Mikroteori med tillämpningar
EC1111 Nationalekonomiska institutionen Seminarium
Mikroteori med tillämpningar grupp 16
D320 fr 13:00 - 16:00

Intermediate Macroeconomics
EC2201 Nationalekonomiska institutionen Seminarium
Intermediate Macroeconomics group 5
D307 fr 13:00 - 15:00

Arbetsmarknadskunskap med management II
AT2050 AKPA Seminarium
Anders Stenberg
D499 fr 13:00 - 15:00

Förlagskunskap
LK7090 Historiska institutionen Gästföreläsning
Pamela Schultz Nybacka
D279 fr 13:00 - 15:00

Statsvetenskap på engelska II
SVE002 Statsvetenskapliga institutionen Seminarium
Josef Hien TSD Group 2
D289 fr 13:00 - 15:00

Språkkonsultprogrammet, kurs 3
NS3043 Svenska Nordiska språk Seminarium
Suzanne Rosendahl Alla grupper
D255 fr 13:00 - 16:00

Kriminologi II
AKG200 Kriminologiska institutionen Föreläsning
Anders Nilsson Alla
Hörsal 8 fr 13:00 - 15:00

Pedagogik II med inriktning mot personal, arbete och organisation
PEG210 Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Maria Calissendorff Grupp 9-12
D231 fr 13:00 - 15:00

Pedagogik II med inriktning mot personal, arbete och organisation
PEG210 Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Susanne Andersson Grupp 5-8
D263 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Specialpedagogiska institutionen
D220 fr 13:00 - 16:00

Mikroekonomi
EC7110 Nationalekonomiska institutionen Övning
Ann-Sofie Kolm
Hörsal 7 fr 13:00 - 15:00

Tolkning – kandidatkurs
TTA480 Tolk- och översättarinstitutet Seminarium
Magnus Dahnberg
D373 fr 13:00 - 16:00

Vetenskaplighet och forskningsetik
FI42N2 Teoretisk filosofi Föreläsning
Björn Brunnander
Hörsal 9 fr 13:00 - 16:00

Konferenstolkning III
TTA616 Tolk- och översättarinstitutet Eget arbete
Master konferenstolkning-termin 2
D397 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Praktisk filosofi
D271 fr 13:00 - 15:00

Mikroteori med tillämpningar
EC1111 Nationalekonomiska institutionen Seminarium
Mikroteori med tillämpningar grupp 12
E371 fr 13:00 - 16:00

Etnologi - kandidatkurs, med inriktning museer och kulturarv
ETA650 Etnologi Handledning
Maryam Adjam Uppsatsgrupp 2
E339 fr 13:00 - 15:00

Skolan i samhället
UCG33K Svenska Nordiska språk Föreläsning
Gunilla M Almström Persson UCG33/34KAlla
Hörsal 10 fr 13:00 - 15:00

Vetenskaplighet och forskningsetik
FI42N2 Teoretisk filosofi Föreläsning
Håkan Salwén
E306 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Språkstudion
E231, Språkparken fr 13:00 - 14:00

Familjesociologi
SO7061 Sociologiska institutionen Föreläsning
Martin Kolk
E397 fr 13:00 - 16:00

Svenska för grundlärare i förskoleklass – grundskolan årskurs 1-3, I
US103G Svenska Nordiska språk Seminarium
Daria Titarenko Grupp 3
F397 fr 13:00 - 15:00

Svenska för grundlärare i förskoleklass – grundskolan årskurs 1-3, I
US103G Svenska Nordiska språk Seminarium
Per Mårtenson Grupp 5
F420 fr 13:00 - 15:00

Politik och förvaltning I
SV100F Statsvetenskapliga institutionen Seminarium
Magnus Jedenheim
F389 fr 13:00 - 15:00

Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik
FI100L Filosofiska institutionen Seminarium
F220 fr 13:00 - 15:00

Klassisk sociologisk teori
SO7011 Sociologiska institutionen Föreläsning
F315 fr 13:00 - 16:00

Tyska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan
TYA2IS Språkdidaktik Seminarium
Anna Bergström
F239 fr 13:00 - 15:30

Internationella relationer I
EH1901 Ekonomisk historia och Internationella relationer Seminarium
Elin Jakobsson 1901 gr 5
F347 fr 13:00 - 15:00

Statsvetenskap III
SVS003 Statsvetenskapliga institutionen Seminarium
Sanna Lundquist Metod3 Grupp02
F271 fr 13:00 - 15:00

Engelska II inom Ämneslärarprogrammet
ENGEL2 Engelska institutionen Seminarium
Marina Kohnen Ludwigs Eng II gr4
F487 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Statsvetenskapliga institutionen
Pernilla Nordahl
F702 fr 13:00 - 15:00

Engelska II för grundlärarprogrammet årskurs 4-6
USE42G Språkdidaktik Seminarium
Oliver Smith Grupp 2
F320 fr 13:00 - 15:00

Global utveckling I
GU1001 Ekonomisk historia och Internationella relationer Seminarium
Camilla Elmhorn Global I Grupp 1
F363 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Filosofiska institutionen
F263 fr 13:00 - 16:00

Engelska I för grundlärarprogrammet årskurs 4-6
USE41G Språkdidaktik Uttalsworkshop
Mara Haslam USE41G-Grupp 3
F307 fr 13:00 - 15:00

Introduktion till miljökemi, GN
KZ4007 Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi Självstudier
B233 fr 13:00 - 16:00

Beteendevetenskaplig kurs: Personal, arbete, organisation
SOD100 Sociologiska institutionen Föreläsning
Linda Weidenstedt SOD100 termin 2
G-salen (hörsal) fr 13:00 - 15:00

Tillämpad fjärranalys och GIS för landskapsanalys
GE7062 Institutionen för naturgeografi Projektarbete
Ian Brown
T229 fr 13:00 - 16:00

Geografi IL med ämnesdidaktik
GE2016 Institutionen för naturgeografi Studentarbetslag
Steffen Holzkämper 1
U36 fr 13:00 - 15:45

Geografi IL med ämnesdidaktik
GE2016 Institutionen för naturgeografi Studentarbetslag
Steffen Holzkämper 3
U37 fr 13:00 - 15:45

Landskapsekologi - teori och design
GE7081 Institutionen för naturgeografi Redovisning
Sara Cousins
U26 fr 13:00 - 14:45

Aerosolkemi
MI4005 Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi Föreläsning
Kevin Noone
U11 fr 13:00 - 15:00

Planeringspraktiker i städer och regioner
KG7231 Kulturgeografiska institutionen Seminarium
Thomas Borén A
Y21 fr 13:00 - 14:45

Globalisering, miljö och social förändring
KG7242 Kulturgeografiska institutionen Seminarium
Chris de Bont B
Y22 fr 13:00 - 15:00

Didaktik 1 - Skolans kunskapsuppdrag - kurs inom VAL projektet
DIG05U Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Ann Kylén Grupp 4
2411 fr 13:00 - 16:00

Didaktik 1 - Skolans kunskapsuppdrag - kurs inom VAL projektet
DIG05U Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Erik Cardelus Grupp 3
2519 fr 13:00 - 16:00

Didaktik 1 - Skolans kunskapsuppdrag - kurs inom VAL projektet
DIG05U Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Caroline Ignell Grupp 2
2419 fr 13:00 - 16:00

Didaktik 1 - Skolans kunskapsuppdrag - kurs inom VAL projektet
DIG05U Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Larissa Mickwitz Grupp 1
1503 fr 13:00 - 16:00

Utbildningens historia och plats i samhället
UCG01K Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Petter Sandgren Grund fritidshem Grupp 3
2511 fr 13:00 - 16:00

Att vara Lärare i Sverige, I - kurs inom ULV projektet
DIG08U Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Maria Öhrstedt DIG08U grupp 3
2503 fr 13:00 - 16:00

Att vara Lärare i Sverige, I - kurs inom ULV projektet
DIG08U Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Matilda Wiklund DIG08U grupp 4
2527 fr 13:00 - 16:00

Individens meningsskapande i utmanande existentiella livssituationer
PEA451 Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Robert Ohlsson
2436 fr 13:00 - 16:00

Utbildningens historia och plats i samhället
UCG01K Institutionen för pedagogik och didaktik Seminarium
Monika Ringborg Grund fritidshem Grupp 1
2403 fr 13:00 - 16:00

Språk och utbildning i ett internationellt perspektiv
IPA458 Institutionen för pedagogik och didaktik Grupparbete
Ulf Fredriksson
2431 fr 13:00 - 16:00

Kritiska kulturarvsstudier
KV1560 Konstvetenskap Seminarium
Anna Källén
Rum 509 fr 13:00 - 15:00

Litteraturvetenskap I
LVGN01 Litteraturvetenskap Undervisning
Anna Cullhed Grupp B
119 fr 13:00 - 15:00

Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, II
US226G Litteraturvetenskap Undervisning
Magnus Öhrn Grupp 2
Sal 144 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Litteraturvetenskap
Biblioteket fr 13:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Karin Kock-Lindberg (4 pl.) fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Eugen Warming (4 pl.) fr 13:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Socialantropologiska institutionen
Lovisa Wahlsten
B600 fr 13:00 - 16:00

Japanska I
JKA111 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier
S7
E299, Språkstudion, Studio 1 fr 13:00 - 14:00

Ryska för nybörjare
SLRYNY Slaviska Frågestund
Zhanna Lundman
Biblioteket E479 fr 13:00 - 14:00

Finska som främmande språk I
FAA102 Finska Tentamen
E5156 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Språkstudion
E279, Språkbubblan fr 13:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Statsvetenskapliga institutionen
Faradj Koliev
F479 fr 13:00 - 15:00

Introduktionskurs till masterprogram i arkeologi
AR8002 Institutionen för arkeologi och antikens kultur
Jan Storå
334 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för organisk kemi
Åke Pilotti
A507 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för material- och miljökemi
Xiaodong Zou
C545 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Meteorologiska institutionen (MISU)
Susanne Benze
C502A Kuling fr 13:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för material- och miljökemi
Lars Eriksson
C513, Flexiroom fr 13:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 37 fr 13:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 28 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 30 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 02 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Grupprum B fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 20 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 26 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 22 fr 13:00 - 14:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 40 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 07 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 08 fr 13:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 39 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum A fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 33 fr 13:00 - 14:00

Ingen kurs angiven
Grupprum E- Resursrum fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum G - Resursrum fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 18 fr 13:00 - 15:00

Speciallärarens yrkesspecifika kompetenser, specialisering mot matematikutveckling
UQ2MAT Specialpedagogiska institutionen Seminarium
Eva Rosenqvist Alla
E248 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för biologisk grundutbildning
Vivi Täckholmssalen (Q211) fr 13:00 - 13:30

Organismernas mångfald och fylogeni
BL2023 Institutionen för biologisk grundutbildning Labbövningar
D238 fr 13:00 - 16:00

Biologisk statistik II
BL7048 Institutionen för biologisk grundutbildning Laboration
Beate Proske
P232 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
MND
Anna Pansell
P465 fr 13:00 - 16:30

Grundläggande kemi
KZ2012 Institutionen för material- och miljökemi Labbövningar
Kadir Abdul Karim Samtliga
KÖL-K447 fr 13:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för biokemi och biofysik
Anna-Lena Ström
Konferensrum M414 fr 13:00 - 14:30

Ingen kurs angiven
Institutionen för biokemi och biofysik
Patricia Saura
K317, Stora Konferensrummet fr 13:00 - 15:00

Organisk kemi - reaktivitet och struktur
KO5001 Institutionen för organisk kemi Labbövningar
Marvin Lübcke
KÖL-K343 fr 13:00 - 18:00

Modevetenskap - kandidatkurs
FS2003 Centrum för modevetenskap Föreläsning
Philip Nilsson Warkander
Seminarierum Wilson fr 13:00 - 14:00

Socialt arbete 2: Socialpolitik och rättsliga grunder
SU2H18 Institutionen för socialt arbete Föreläsning
Michael Tärnfalk S2A
Aula, Sveaplan fr 13:00 - 15:00

Sexologi I: sexualitet och samhälle
SU7241 Institutionen för socialt arbete Föreläsning
Maria Andersson Vogel
Sal 124 fr 13:00 - 16:00

Grundläggande utbildning i psykoterapi
SU7249 Institutionen för socialt arbete Grupparbete
Lena Cederlund
Sal 028 fr 13:00 - 16:00

Socialt arbete I: Introduktion till kunskapsfältet
SUARB1 Institutionen för socialt arbete Seminarium
S1C
Sal 127 fr 13:00 - 16:00

Socialt arbete I: Introduktion till kunskapsfältet
SUARB1 Institutionen för socialt arbete Seminarium
Anna Lilliér S1A
Sal 126 fr 13:00 - 16:00

Socialt arbete I: Introduktion till kunskapsfältet
SUARB1 Institutionen för socialt arbete Seminarium
Eva Fromholz S1D
Sal 128 fr 13:00 - 16:00

Socialt arbete 4: Vetenskapliga perspektiv
SU4H18 Institutionen för socialt arbete Seminarium
Elin Rydberg S4D
Sal 123 fr 13:00 - 16:00

Den svenska modellen: Utmaningar för det sociala arbetet med barns och familjers välfärd
SU8254 Institutionen för socialt arbete Föreläsning
Francesca Östberg
Sal 034 fr 13:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Matematik
Sal 33 fr 13:15 - 15:00

Ingen kurs angiven
Resursrum 233 fr 13:15 - 17:15

Modellering av storskalig cirkulation i atmosfär och hav
MO8004 Meteorologiska institutionen (MISU) Laboration
Sara Berglund
C651 Bjerknessalen fr 13:15 - 14:00

Ekotoxikologi
BL5012 Institutionen för biologisk grundutbildning Seminarium
P224 fr 13:15 - 16:00

Ingen kurs angiven
Nationalekonomiska institutionen
DeGeersalen fr 13:30 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 27 fr 13:30 - 16:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 04 fr 13:30 - 16:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 31 fr 13:30 - 15:00

Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier III
ABAG03 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Astrid Ottosson al Bitar
Seminarierum 315 fr 14:00 - 15:45

Mellanöstern- och Nordafrikastudier I
ABMCG1 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Sal 149 fr 14:00 - 15:45

Koreanska I
JKB111 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Eunah Kim
Aulan fr 14:00 - 15:45

Japanska III
JKA331 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Eriko Seto Norrgård
Sal Asienbiblioteket fr 14:00 - 15:45

Ingen kurs angiven
BUV 122 fr 14:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
BUV 206 fr 14:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Romanska och klassiska institutionen
LAIS Bibliotek fr 14:00 - 16:00

Statistisk teori med tillämpningar
ST211G Statistiska institutionen Dataövningar
Grupp B
B397 fr 14:00 - 16:00

Finansiell ekonomi
EC2206 Nationalekonomiska institutionen Föreläsning
Roine Vestman
D416 fr 14:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Språkstudion
E231, Språkparken fr 14:00 - 15:00

Konstvetenskap I
KV1500 Konstvetenskap Föreläsning
Maria Ahlbäck Åkestam Helklass
Auditoriet fr 14:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Ruth Sävhagen (4 pl.) fr 14:00 - 16:30

Genusvetenskap I
GV1000 Genusvetenskap Seminarium
Maria Margareta Österholm Tutorgrupp 5
D4120 (ERG) fr 14:00 - 15:00

Genusvetenskap I
GV1000 Genusvetenskap Seminarium
Hilda Jakobsson Tutorgrupp 6
D4110 (ERG) fr 14:00 - 15:00

Teoretisk filosofi - Magisterkurs
FI4MN2 Teoretisk filosofi Föreläsning
Richard Dawid
D734 fr 14:00 - 16:30

Japanska I
JKA111 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier
S8
E299, Språkstudion, Studio 1 fr 14:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Meteorologiska institutionen (MISU)
Ines Bulatovic
C645 Orkan fr 14:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för organisk kemi
Michael Oschmann
A501 fr 14:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för material- och miljökemi
Yonglei Wang
C513, Flexiroom fr 14:00 - 15:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 33 fr 14:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 08 fr 14:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 14 fr 14:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 10 fr 14:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 34 fr 14:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 38 fr 14:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 19 fr 14:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 37 fr 14:00 - 15:00

Ingen kurs angiven
Grupprum F fr 14:00 - 15:30

Filmvetenskap II
FV1012 Enheten för filmvetenskap Föreläsning
Doron Galili Alla
F-salen fr 14:00 - 17:00

Modevetenskap I
FS7010 Centrum för modevetenskap Föreläsning
Jessica Conrah Alla
Bio Victor fr 14:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för socialt arbete
Hilma Forsman
Rum 814 fr 14:00 - 15:30

Ingen kurs angiven
Resursrum 165 fr 14:15 - 16:15

Geofysisk strömningslära
MO8009 Meteorologiska institutionen (MISU) Övrigt
Inga Koszalka
C651 Bjerknessalen fr 14:15 - 16:00

Matematik II - Linjär algebra
MM5012 Matematiska institutionen Handledning
Sal 36 fr 14:30 - 16:30

Ingen kurs angiven
Grupprum C fr 14:30 - 17:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 01 fr 14:30 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 32 fr 14:30 - 16:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 13 fr 14:30 - 17:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 24 fr 14:30 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 22 fr 14:30 - 16:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för språkdidaktik
Margareta Skoglund Ålin
Konferensrum 123 fr 14:30 - 17:00

Matematiska metoder för ekonomer
MM3001 Matematiska institutionen Handledning
Sal 15 fr 14:45 - 16:30

Psykoterapi under handledning
PSTP35 Psykologiska institutionen Handledning
PTU t5 PDT
Handledningsrum B307 fr 15:00 - 17:00

Psykoterapi under handledning
PSTP35 Psykologiska institutionen Handledning
PTU t5 PDT
Handledningsrum A404 fr 15:00 - 17:00

Psykoterapi under handledning
PSTP35 Psykologiska institutionen Handledning
Herman Daniels PTU t5 PDT
Handledningsrum A402 fr 15:00 - 17:00

Psykoterapi under handledning
PSTP35 Psykologiska institutionen Handledning
PTU t5 PDT
Handledningsrum B308 fr 15:00 - 17:00

Psykoterapi under handledning
PSTP35 Psykologiska institutionen Handledning
PTU t5 PDT
Handledningsrum 104 fr 15:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-208 fr 15:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-111 fr 15:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Företagsekonomiska institutionen
Ljusgården fr 15:00 - 19:00

Japanska I
JKA111 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Amanuensmottagning
Axel Thiel A2
Seminarierum 251 fr 15:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Avdelningen för barn- och ungdomsvetenskap BUVA
BUV 118 fr 15:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
BUV 211 fr 15:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
BUV 121 fr 15:00 - 17:00

Intermediate Macroeconomics
EC2201 Nationalekonomiska institutionen Seminarium
Intermediate Macroeconomics group 6
B307 fr 15:00 - 17:00

Statsvetenskap III
SVS003 Statsvetenskapliga institutionen Seminarium
Sanna Lundquist Metod3 Grupp03
F371 fr 15:00 - 17:00

Politik och förvaltning II
SV200F Statsvetenskapliga institutionen Seminarium
Karim Zakhour ASD Grupp 6
F487 fr 15:00 - 17:00

Global utveckling I
GU1001 Ekonomisk historia och Internationella relationer Seminarium
Camilla Elmhorn Global I Grupp 2
F363 fr 15:00 - 17:00

Planeringspraktiker i städer och regioner
KG7231 Kulturgeografiska institutionen Seminarium
Thomas Borén B
Y21 fr 15:00 - 16:45

Ingen kurs angiven
Sonja Kovalevsky (4 pl.) fr 15:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Resursrum 232 fr 15:00 - 19:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 39 fr 15:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Grupprum A fr 15:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 29 fr 15:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 31 fr 15:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 21 fr 15:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 35 fr 15:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 08 fr 15:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Grupprum H fr 15:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 06 fr 15:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 25 fr 15:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 15 fr 15:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 09 fr 15:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Grupprum E- Resursrum fr 15:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 20 fr 15:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 18 fr 15:00 - 16:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 23 fr 15:00 - 18:00

Genusvetenskap I
GV1000 Genusvetenskap Seminarium
Hilda Jakobsson Tutorgrupp 8
D4110 (ERG) fr 15:15 - 16:15

Ingen kurs angiven
Decemberfonden (8 pl.) fr 15:30 - 18:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 36 fr 15:30 - 18:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 16 fr 15:30 - 18:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 40 fr 15:30 - 18:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 12 fr 15:30 - 18:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 17 fr 15:30 - 17:30

Ingen kurs angiven
Grupprum F fr 15:30 - 18:00

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-211 fr 16:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-108 fr 16:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-111 fr 16:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-201 fr 16:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Företagsekonomiska institutionen
Wallenbergsalen fr 16:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Företagsekonomiska institutionen
3:231 C fr 16:00 - 19:15

Ingen kurs angiven
Företagsekonomiska institutionen
3:232 D fr 16:00 - 19:00

Japanska I
JKA111 Institutionen för Asien- Mellanöstern- och Turkietstudier Föreläsning
Akiko Shirabe A2
Aulan fr 16:00 - 17:45

Ingen kurs angiven
Matematik
Sal 14 fr 16:00 - 23:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för språkdidaktik
Laura Sánchez Pérez
E243 (ISD) fr 16:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för arkeologi och antikens kultur
Markus Fjellström
439a fr 16:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 07 fr 16:00 - 19:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 08 fr 16:00 - 17:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 30 fr 16:00 - 19:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 20 fr 16:00 - 19:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 11 fr 16:00 - 17:30

Ingen kurs angiven
Grupprum B fr 16:00 - 19:00

Ingen kurs angiven
Psykologiska institutionen
U31 (David Magnusson-salen) fr 17:00 - 01:00

Ingen kurs angiven
Terapirum 12-108 fr 17:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Tentamen-och undervisningsservice
Hörsal 3 fr 17:00 - 21:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi
S4 fr 17:00 - 00:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 31 fr 17:00 - 18:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 01 fr 17:00 - 20:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 03 fr 17:00 - 18:30

Ingen kurs angiven
Grupprum 34 fr 17:00 - 19:00

Ingen kurs angiven
Institutionen för naturgeografi
U1 fr 17:00 - 00:00

Ingen kurs angiven
Grupprum 13 fr 17:30 - 20:30